REFERANSLARIMIZDAN BAZILARI

Referanslarımızın hepsi için lütfen iletişime geçiniz...

Neway Eğitim ve Danışmanlık hizmetlerini sunarken en büyük önceliklerden birisi de müşterilerinin isteklerini yerine getirebilmek ve onlarında isteklerinin ötesinde müşterilerine değer katmaktır. Eğitim ve Danışmanlık hizmetlerimiz sırasında ve hizmetimiz sonuçlandığında müşteri memnuniyeti kapsamında geri bildirim sürecimiz başlatmakta ve süreçlerimizi iyileştirmek adına gerekli faaliyetleri yürütmekteyiz.

İŞLERİMİZ

IŞIK ÜNİVERSİTESİ

Üniversite öğrencilerinin İş hayatına hazırlanması kapsamında Işık Üniversitesi için öğrencilere yönelik 3 farklı konu düşündük. İceriklerin öğrencilerimize göre şekillendirildiği seminerde eğitimcimizin verdiği Yeni Nesilde 101 Eğitimi ile iş hayatında Kalite Yönetimi, İş Yerinde iletişim, günümüzde bilgi güvenliği ve sürdürülebilirlik konu  başlıklarını kapsayan kapsamlı bir eğitim gerçekleştirdik ve katılımcılarla ilgili geri bildirimler verdik. Uygulamalı eğitimlerimiz ile bilgileri çok daha akılda kalıcı kılmanın, Uygulamalı Etkili Konuşma ve İkna Teknikleriyle de kendimize özgü iletişim dili oluşturmanın yollarını çalıştık. Kurum içi eğitimlerini şekillendirme ve tasarlamada Neway'in 4 yıla yaklaşan Know-How’ından da bolca beslenen katılımcılar yeni nesil öğrenme dinamiklerini ve son trendleri direkt olarak deneyimleme fırsatı yakaladı. 

İSTANBUL KENT ÜNİVERSİTESİ

Yıl boyunca İstanbul Kent Üniversitesi'nin bütün bölümlerinden gelen ekipleriyle Toplam Kalite Yönetimi için gerekli olan teorik ve pratik kalite, risk yönetimi, Fırsat yönetimi, strateji geliştirme gibi noktalarını güçlendirdik. Sonrasında eğitmelerimiz ve danışmanlarımız  sahaya çıktı ve İstanbul Kent Üniversitesinin karşılaştıkları zorlukları analiz etti, 100'den fazla risk ve fırsat çalışıldı. Aksiyonlar 2 farklı şekilde canlandırılarak role playingler gerçekleşti, Danışmanlarımız gözlemleriyle her kişiye özgü geri bildirimler verildi. Son olarak da ekibin  etkili konuşabilmesi için Etkili Konuşma Atölyesi'ni uyguladık.

SHENKER ARKAS

Shenker Arkas'ın yoğun iş süreçleri içerisinde genel müdürlük çalışanları için hem içinde bulundukları süreçleri daha farklı bir açıdan ele almayı araştırdığımız üç farklı eğitim gerçekleştirdik. Bu eğitimlerde; Süreçlerin yönetimi ile iş hayatındaki dinamiklerin  çözümlerini çalıştık. Sırasıyla Kalite, Çevre, Güvenlik konularını ele aldığımız ve iletişim becerilerini kuvvetlendirecek ve tüm süreçlere daha yapıcı şekilde yaklaşabilmenin üstüne uygulamalar yaparak keyifli bir atölye gerçekleştirdik. Bizce çalışanlara stres yaratan her süreçte sağlıklı olan dengeyi sağlamanın yolu etkili iletişim ve durumları farklı bakış açılarıyla ele alabilmekten geçiyor. Bunu Arkas çalışanlarıyla deneyimlemekse bizim için harikaydı!

DİŞ HEKİMLİĞİ ATÖLYE

Bir işi yapmayı anlamanın en iyi yolu onu denemektir. Diş Hekimliği öğrencilerini laboratuvarlarının akreditasyonu için hiç durmadan yolumuza devam ediyoruz . Laboratuvar ekiplerinin öğrencilerle bir araya geldiği atölyelerde diş hastanesinin temelleri atılmaya devam ediyor. Toplam Kalite ile başladığımız yolculuğun akreditasyon ile son bulacak olması bizim en büyük gurur kaynağımız.

ELIXIR

Elixir'in çalışanları için hem içinde bulundukları süreçleri daha farklı bir açıdan ele almalarını hemde iyileştirmelerini amaçladığımız programımızı başarı ile tamamladık. Bu süreçte çalıştığımız ekibin uyumları harikaydı. Süreç iyileştirmesini asla takım çalışmasından ve uyumundan ayıramazsınız. Süreçte bulunanların şeffaf olması ve iyileştirme metodlarına açık olması bizi çok mutlu etti. 

DURMAZLAR

Müşterilerin %90'ına yakınının markasını terk ederken iletişim  kurmadığını biliyor muydunuz? İşte bu konuyu bilen bir firmayla çalışmak gurur verici. Durmazlarda yaptığımız müşteri memnuniyeti yönetim sistemi ile artık hersey şeffaf. Durmazlar müşterilerine isteklerinin nasıl alındığını, kimin değerlendirdiğini ve nasıl sonuçlandığını bildirmeye başladı. Markalarımıza katmaya çalıştığımız en büyük değer müşterilerini özel hissettirmek onları iletişim yönünden tatmin etmek olduğudur.

ECZACIBAŞI

"Eczacıbaşı'nda Yaşa" Eczacıbaşı topluluğunun güzide şirketlerinden birisi olan bilişimde çok keyifli günler geçirdik. Hem onların sistemlerini anlarken hemde sistemlerini iyileştirebilecek konular hakkında yardımcı olduk. Biz Neway olarak kurumsal hizmetlerimizde katılımcılara  farklı bakış açıları kazandıran , yeni ve farklı bir deneyim yaratan her tür disiplinden yararlanmaya devam edeceğiz. Eczacıbaşı Bilişim ekibiyle de bir arada olmak çok keyifliydi. 

OYAK-OYKA

Yönetici ekiplerininde  içinde oldukları yoğun eğitim programına 2 gün boyunca; Anda Kalma Sürdürülebilirlik Atölyesi ile sürdürülebilir kalkınmanın yollarını görüştük. Endüstriyel Dünyada çevre açısından durumu hem genel olarak hem de kendi sektörleri özelinde dinledikleri, bolca ilham buldukları yaratıcı bir eğitim gerçekleştirdik. Tüm bunların ardından ekibimiz eğitimin 3.adımında o ana dek deneyimlediklerini somutlaştırdıkları uygulamalı bir İç Tetkike katıldılar.